יפי שפירר - פסיכודרמה לחיים                                                              

אובדן - תחושת האבל

דף הבית >> מאמרים להעשרה >> אובדן - תחושת האבל

אובדן - להתמודד עם תחושת האבל


אובדן אדם יקר זהו תהליך כואב. גם אובדן של חיית מחמד אהובה או כסף רב – כרוכים בכאב וצער. לאחר אובדן משמעותי, אנשים רבים נוטים לחוש רגשות קשים, חלקם מפתיעים כגון: הלם, כעס, אשמה. במקרים רבים, קיימת תחושה שהעצב הזה לעולם לא יחלוף, ולמרות שכל אותן תחושות פוקדות אותנו, הן בסך הכול תגובות טבעיות במצבי אבל או אובדן. קבלתם של רגשות אלו כחלק מתהליך האבל והיכולת להרשות לעצמנו להתאבל ולחוש את שאנחנו חשים – זהו חלק חשוב בתהליך הריפוי לאחר אובדן.

כאשר מדובר בתהליך מורכב וקשה כמו אובדן – אין נכון או לא נכון, אך בהחלט ניתן להצביע על תהליך בריא יותר של התמודדות עם אובדן. חשוב להבין שאין דרך לעקוף תהליך זה, אך ההתגברות על אובדן בסופו של דבר מחזקת את האדם ומעשירה אותו.

מהו אובדן ?


למרות שרבים מקשרים באופן אסוציאטיבי בין אובדן למות אדם אהוב ואכן סוג זה של אובדן גורם לצער גדול מאוד, ישנם עוד מצבים שבהם נחוש אובדן. כך למשל סיומה של מערכת זוגית, כאשר הבריאות מתחילה להתרופף (אובדן הבריאות), פיטורים, התערערות המצב הכלכלי מביאה לתחושת אובדן, הפלה, איבוד תחושת הביטחון העצמי לאחר טראומה, אובדן של חבר טוב, מות חיית מחמד, אובדן חלומות ועוד.

ככל שהאובדן משמעותי יותר – כך גדלה האינטנסיביות של האבל ועוצמתו. אולם גם תחושה קלה של אובדן עשויה להוביל לצער. כך למשל, יש אנשים שמוצאים את עצמם שרויים בצער כאשר הם נמצאים הרחק מן הבית, למשל לומדים באוניברסיטה מרוחקת. אחרים יחושו אובדן לאחר פיטורין או עקב יציאה לפנסיה.

אובדן ואבל – תחושה סובייקטיבית


אובדן נחווה שונה אצל כל אדם. האופן שבו נתאבל משתנה ותלוי במספר רב של קריטריונים. יש קשר בין סגנון ההתמודדות הייחודי של כל אדם לבין אבל. גם חוויות עבר משפיעות על תהליך ההתאבלות, כמו גם אמונה ותחושת השליטה בחיים. לבסוף, כמובן שגם לסוגו של האובדן יש משמעות.
תהליך האבל דורש זמן ואין איזה שהוא לו"ז מדויק להעריך "אבל נורמאלי", אנשים רבים עשויים לחוש טוב יותר לאחר שבוע, בעוד אחרים יכולים לבכות אובדן במשך שבועות או חודשים. כך או כך, כדאי מאוד להיות סבלניים כלפי עצמנו ולתת לזמן ולתהליך האבל להקל את עוצמת האובדן.

אובדן ושלבי האבל


אובדן מביא לתהליך אבל הכולל מספר שלבים רווחים: הכחשה, זהו השלב הראשון לאחר אובדן. משפטים כמו "זה לא יכול היות, מאוד מקובלים בשלב זה. כעס הוא המאפיין את השלב הנפשי השני. שאלות כגון "למה זה קורה?" או "מי אשם?" צצות ועולות. שלב שלישי רווח לאחר אובדן מכונה משא ומתן. מחשבות כגון "אם אני אעשה כך, אולי אצליח להחזיר את הגלגל אחורה". השלב הבא הוא לאחר אובדן הוא הדיכאון, על פי רוב. כך שמשפטים כמו "אני עצוב מכדי לעשות משהו", מאפיינים מאוד שלב זה. השלב האחרון והנכסף הוא כמובן שלב הקבלה. זהו המצב שבו אנחנו חשים בשלום עם מה שהתרחש.

בכל מקרה התמודדות עם אובדן אינה קלה כלל ועיקר ולא פעם יש לפנות לעזרה מבחוץ. על פי רוב, אם לאחר תקופה של שנה, לא חל שיפור במצבו של המתאבל, מומלץ מאוד לפנות לעזרה מקצועית וכך להביא להקלה משמעותית.

קבוצות תמיכה - התמודדות עם לחץ

חוק זכויות יוצרים חל על כל החומרים המקוריים והמתורגמים המופיעים באתר זה.
כל הזכויות שמורות © ליפי שפירר - פסיכודרמה לחיים
לייבסיטי - בניית אתרים