יפי שפירר - פסיכודרמה לחיים                                                              

חרדה או פחד תוקעים אותנו

דף הבית >> מאמרים להעשרה >> חרדה או פחד תוקעים אותנו

חרדה פחד ותפקידן

חרדה ופחד הן תופעות נורמאליות, שתפקידן העיקרי הוא לגרום לאדם לברוח מסכנה. כל אדם חווה לעתים תחושת חרדה מסוימת, תחושה זו מאופיינת בתחושת חרדה ומלווה בכאב ראש, הזעה, דפיקות לב, תחושת עילפון, חנק או כאב בחזה, כאב בטן ושלשול. סימפטומים אלו מסיעים לנו לזהות שאנחנו עומדים בפני סכנה . כשסימפטומים אלו מופיעים כתגובה למצב אובייקטיבי חיצוני, אז הם מתקבלים על ידי האדם וסביבתו, כתגובה הישרדותית נורמאלית, ומקובלת .יש סכנה, צריך להתרחק ממנה או להרחיק אותה.הבעיה מתחילה, כשהתופעות הפיזיות והנפשיות  של חרדה מתעוררות ללא כל קשר לאירוע קונקרטי ומציאותי.

מתי חרדה הופכת למחלה

חרדה נחשבת למחלה או להפרעה כאשר היא מפריעה לתפקודו של האדם ומשבשת את שגרת חיו, לעתים מלווה חרדה בדיכאון, בושה או אשמה.
הפרעות חרדה הן הסוג הנפוץ ביותר של בעיות נפשיות הפוגעות במבוגרים וילדים. חרדה פוגעת במגוון רב של אוכלוסיות, חרדה היא הבעיה הנפוצה ביותר בקרב אוכלוסיה בריאה ומתפקדת. מובן שאנשים הסובלים מבעיות נפשיות עלולים לפתח גם הפרעות חרדה .

גורמים להפרעות חרדה

הפרעות חרדה עלולות להתפתח ממספר גורמים. מקובל לחשוב שחרדה מושפעת מגורמים פסיכולוגיים כמו אישיות, אירועי חיים וסגנון חיים, כמו גם גורמים פיזיולוגיים כגון תורשה, תהליכים כימיים במוח. מובן שישנה גם אינטראקציה בין שני סוגי הגורמים, לדוגמא, ידוע שמצבי לחץ גורמים לתגובות פיזיולוגיות מסוגים שונים שגורמים לחרדה. ישנם טיפולים יעילים  בתופעת חרדה, ובכל זאת , פחות משליש מהסובלים פונים לטיפול. הדבר מושפע בעיקר מחוסר מודעות ומסטיגמות לגבי הטיפול הנפשי בהפרעת חרדה. למרות היותה נפוצה, חרדה עדיין נחשבת לתופעה שלא מדברים עליה,  הדעה הקדומה שמלווה את כל ההפרעות הנפשיות ואת מחלות הנפש דבקה גם להפרעת  חרדה, למרות שבארץ, בשנים האחרונות , יש יותר לגיטימציה לנושא , בעיקר "בזכות" כל אותם אלפי נפגעי חרדה על רקע בטחוני.

 התמודדות וטיפול בחרדה?

חשוב לציין שגם כשמגיע מטופל ומגדיר עצמו כסובל חרדה , אנחנו עושים הערכה על מנת לבדוק האם מדובר במצב קליני המחייב התערבות פסיכיאטרית או שעדיין אנחנו מסוגלים להתמודד עם התופעות והסימפטומים בדרכים התנהגותיות ופסיכולוגיות . כשהסימפטומים של חרדה מפריעים לתפקוד השגרתי , אני מאמינה שחייבים להיעזר בטיפול תרופתי בפיקוח פסיכיאטר.
אני מאמינה בשילוב שלושה מרכיבים עיקריים:

  1. טיפול תרופתי - במקרה הצורך ובבקרה של רופא פסיכיאטר או רופא משפחה מוכר
  2. טיפול נפשי בחרדה – אני מאמינה בשילוב גישות טיפוליות .
  3. פעילות גופנית קבועה

ההטיפול התרופתי  בשילוב פעילות גופנית עובדים על חלק במוח שמפעיל את הפקת ההורמונים האחראיים על תחושת העונג. הטיפול שאני מציעה משלב שיטות ההתנהגותיות,  אמנויות ,וטיפול דינאמי. אני מאמינה שהתפרצות  חרדה היא הזדמנות לעסוק בתכנים שהודחקו ו"לוחצים" על נפשו של האדם תוך כדי שאיבה של אנרגיות ומשאבים רבים . הניסיון הקליני שלי מלמד , שעבודה במקביל על הסימפטומים ועל תכנים מעיקים, הם הדרך היעילה להתמודד עם חרדה .


קבוצות תמיכה - התמודדות עם לחץ

חוק זכויות יוצרים חל על כל החומרים המקוריים והמתורגמים המופיעים באתר זה.
כל הזכויות שמורות © ליפי שפירר - פסיכודרמה לחיים
לייבסיטי - בניית אתרים