יפי שפירר - פסיכודרמה לחיים                                                              

חרדה


כיום קיימות שיטות רבות לטיפול במה שנקרא חרדה,למעשה הפרעת חרדה מוכרת שנים רבות, אך רק בשנים האחרונות היא קיבלה לגיטימציה והפכה להיות לגיטימית ומצב שאין בו בושה. למעשה חרדה היא עוד הפרעה נפשית שמפריעה לתפקוד התקין של הלוקה בה. ניתן לומר שבעשרות השנים האחרונות ישנה מגמה של לגיטימציה של הפרעות נפשיות והפרעות אישיות, כמצבים שניתן לטפל בהם והחשוב מכל- אין מה להתבייש בהם.

חרדה - תסמינים


בחברה המערבית, רווית הלחץ והסטרס, יש סיבות רבות להיכנס למצב חרדה - במובנה הפופולארי. אך הפרעת "חרדה" מורכבת יותר: תופעות פיזיולוגיות כגון רעד בלתי נשלט, דפיקות לב מועצות, סחרחורות, קוצר נשימה, יובש בפה ,מחושים שונים ומוזרים בחלקי גוף-כגון הבטן והחזה הם אלה שגורמים ללוקים בהפרעת חרדה לעצור בשגרת החיים ולפנות לקבלת טיפול- בדרך כלל רפואי מחשש להתקף לב או משהו פיזיולוגי – אורגני אחר. חשוב תמיד לשלול רקע אורגני ורק אחר כך לפנות לטיפול נפשי.
אני מוצאת במקרים רבים אשר מגיעים לקליניקה הפרטית, שהסובלים מהפרעת חרדה , הם אנשים נורמטיביים שבמשך שנים רבות תפקדו היטב, "התגברו" על מצבים נפשיים/רגשיים מורכבים והאמינו שאותם אירועים הם מנת חלקו של העבר. לעתים קרובות אירוע לכאורה חסר משמעות, מעורר את כל הטראומות מן העבר וגורמים למשבר,שבר, התקף חרדה. התקף חרדה מתפקד כ"תמרור עצור" לגוף ולנפש.

אז מה אני עושה עם אותם מטופלים הסובלים מהפרעת חרדה?


אני מוצאת לנכון לשלב טכניקות שממוקדות טיפול בהפרעות חרדה עם עבודה פסיכו דרמטית פרטנית. לרוב, המטופלים מעדיפים- ואני תומכת בבחירתם- טיפול פרטני, לפחות עד למצב של איזון ותחושת שליטה מחדש בחיים.
אני משלבת את טכניקת ה:
SE שיטה שממוקדת בזיכרון הגופני בעקבות האירוע הטראומטי , FA.R ( fantastic reality ) כניסה ועבודה במרחב דמיוני בטוח ,עם המתודה הפסיכו דרמטית . היתרון של שילוב הטכניקות הוא בכך שאני מתקדמת עם המטפל על צרכיו והקצב שלו.אם הוא זקוק לעבודה התנהגותית שתשנה אצלו הרגלים של הימנעות בעקבות הטראומה, אז נעבוד על זה בדרכים המתאימות, אם מתעוררים זיכרונות טראומטיים בעקבות התקף חרדה, אז נעבד אותם בזהירות וברגישות, כך שהמסע שאליו נכנס המטופל יאפשר מצד אחד חזרה לתפקוד ומצד שני עיבוד והתמודדות עם חוויות העבר אשר מכבידות על ההווה.

 


קבוצות תמיכה - התמודדות עם לחץ

חוק זכויות יוצרים חל על כל החומרים המקוריים והמתורגמים המופיעים באתר זה.
כל הזכויות שמורות © ליפי שפירר - פסיכודרמה לחיים
לייבסיטי - בניית אתרים