יפי שפירר - פסיכודרמה לחיים                                                              

קבוצות תמיכה - היתרונות

דף הבית >> מאמרים להעשרה >> קבוצות תמיכה - היתרונות

קבוצות תמיכה – כל היתרונות


קבוצות תמיכה מהוות מקום בטוח עבור אנשים הסובלים או מחלימים מבעיות שונות. זהו מקום שבו ניתן לשתף ברגשות ולחלוק אינפורמציה. קבוצות תמיכה הינם רשת תמיכה מסודרת המנוהלת על ידי אנשי מקצוע. על פי רוב, לחברי הקבוצה יהיה מכנה משותף, החלמה ממחלה מתמשכת או מהפרעה נפשית מסוימת, שכן קבוצות תמיכה קמות כאשר למספר חברים יש 'אינטרס משותף' ורפרטואר של חוויות דומות.

נראה כי אנשים בעלי נסיבות חיים דומות יש השפעה גדולה האחד על השני: יש ביכולתם להזדהות, לגלות סימפטיה האחד כלפי השני ולחזק את התחושה "שאני לא לבד".
אנשים רבים אינם מודעים לכך, אך בנוסף לכל אלה, קבוצות תמיכה בעלות יתרונות רבים נוספים. לדוגמא, קבוצות תמיכה הינן מקום נפלא למצוא בו גם מידע שימושי, פרקטי. קבוצות תמיכה רבות מספקות ערך מוסף: מידע אודות טיפולים אפשריים, ממצאי מחקרים חדשים, אסטרטגיות ונקודות מבט שונות. בנוסף קבוצות תמיכה יכולות לספק מידע משפטי או ציבורי אחר למשל, סיוע במקרים של אפליה או במקרים של בירוקרטיות סבוכות. במקרים רבים אף קבוצות תמיכה יכולות להקים רשת סיוע כלכלית.

קבוצות תמיכה טובות!


לאחר שהבנו את היתרונות הגלומים בהשתתפות באותן קבוצות תמיכה, נשאלת השאלה מה הופך קבוצות תמיכה לטובות ויעילות עבור האינדיוודואל? ננסה לשפוך אור על סוגיה זו כעת.

תחילה, חשוב להבין כי קבוצות תמיכה שטובות לאדם אחד לא בהכרח תהיה הפתרון האופטימאלי עבור אדם אחר. אך בגדול יש כמה מאפיינים שצריכים להיות בכל קבוצות תמיכה שמתפקדות היטב.
כך למשל, אחד הקריטריונים לבדיקת איכותה של הקבוצה היא מידת העדכניות שלה ואמינות המידע שעובר בה. מהירות תגובה בעת השארת הפרטים גם כן חשובה. קבוצות תמיכה איכותיות תחזורנה מיד אל החברים בה במידה ואלו התקשרו או ביקשו עזרה. פרמטר נוסף הוא ההתמדה. קבוצות תמיכה המנוהלות במקצועיות יקפידו לעמוד בלוחות זמנים שנקבעו מראש והתמדה זו ניתן גם לבחון גם דרך פרסומים שונים של מנהלי הקבוצה. אם קיימת התמדה בפרסום העלונים המחולקים לחברי הקבוצה או בפרסום ניוזלטר שבועי – סביר מאוד להניח שזוהי קבוצה שדוגלת התמדה ובעקביות ולכן היא ראויה.
בנוסף, קבוצות תמיכה מקצועיות תאפשרנה גישה למקורות ידע שונים, בין אם מומחים נוספים או חומר כתוב. קבוצות תמיכה כאלו יוכלו לספק רשת תמיכה מקיפה ומקצועית (גם מהבחינה הטיפולית אך גם בהקשר הכללי:יותר כגון עורכי דין, יועצים וכו').
אחד הפרמטרים החשובים בקבוצה בכלל, קל וחומר כאשר מדובר בניהול קבוצות תמיכה – זהו המנהיג של הקבוצה. מנהיג איכותי וחזק הוא מנבא טוב לקבוצה איכותית.

קבוצות תמיכה - התמודדות עם לחץ

חוק זכויות יוצרים חל על כל החומרים המקוריים והמתורגמים המופיעים באתר זה.
כל הזכויות שמורות © ליפי שפירר - פסיכודרמה לחיים
לייבסיטי - בניית אתרים