יפי שפירר - פסיכודרמה לחיים                                                              

קבוצות תמיכה ובדידות

דף הבית >> מאמרים להעשרה >> קבוצות תמיכה ובדידות

קולות הבדידות

בדידות היא אחת המחלות שתוקפות את האדם המודרני, האדם היושב שעות מול מסכי המחשב/טלוויזיה ומשלה עצמו שנמצא בקשר עם העולם, עם אנשים אחרים. הקולות שהוא שומע הם טיק-טוק המקלדת ובמקרה הטוב, מוסיקת רקע.
האדם המודרני גורם לעצמו ניבון שריריי הקשר הבלתי אמצעי עם בני אדם אחרים, הוא יודע מה קורה בעולם - הוא קורא בחדשות האינטרנט. הוא יכול להזמין לעצמו מוצרי צריכה שונים בהזמנה אינטרנטית, הוא יכול לפתח מערכת יחסים רגשית – דרך צ'טים ופורומים אינטרנטים. הכל מבלי להריח את ריח הבושם של האחר, מבלי להרגיש את האנרגיה שנוצרת במפגש, מבלי לשמוע את קולות הנשימה המתרגשת של הזולת. וכך "הבדידות" הופכת לבת-זוג קבועה.

כולנו נכנעים לקדמה, אפילו הקוראים, מגיעים לשורות אלו בזמן של שוטטות באוטוסטראדת המידע באינטרנט מבלי לשמוע את גון קולי, את המבטא הייחודי שלי, ומבלי להכיר אותי כלל.

הבדידות שמתפתחת בעידן הנוכחי, מאפשרת לעתים לקולות פנימיים לעלות ולהישמע, אלו הם קולות של ה"מצפון" , קולות מופנמים של דמויות משמעותיות בחיינו, קולות מן העבר שממשיכים למסור לנו מסרים, קולות מעודדים וקולות מאיימים. כשהאדם ממשיך לבחור להישאר בחברת עצמו ומחשבו, הסיכויים שהקולות האלה יעברו עיבוד כלשהו לא רבים. משהו בהבנת הקשר האמיתי עם הזולת משתבש, הלמידה הבלתי פורמאלית של כישורי החיים, תקשורת בין אישית, אינטימיות ,אינטראקציה בין אישית, מתחיל לקבל עיוותים.

אז מה רע באותן קבוצות תמיכה באינטרנט?


למה יש כל כך הרבה פורומים וקבוצות דיון באינטרנט?

לא יודעת עם זה כל כך רע, אבל מה שבטוח הוא שעם זאת התקשורת היחידה, עם הפורום הווירטואלי הוא קבוצת ההשתייכות המשמעותית היחידה - אנחנו בבעיה.
אין תחליף להימצאותו של אדם בקשר החיי והישיר עם בני אדם אחרים, אין תחליף לתחושת החום העולה במגע התמים של שתי ידיים שנפגשות, אין תחליף לאנרגיה הרגשית ורוחנית שנוצרת במפגש בין אנשים.
להיות שייך לקבוצה, הוא אחד מהמרכיבים של חיים טובים, לקחת חלק באותן "קבוצות תמיכה" של חברים שיוצאים לבלות, או "קבוצות תמיכה" של חברים שממשיכים את יום העבודה עם בילוי משותף, "קבוצות תמיכה" של חברים שנפגשים בזכות עניין משותף - "לצפות יחד במשחק כדורגל", "קבוצות תמיכה" של חברים שמטיילים ביחד. להיות שייך לקבוצה אותה בחר הפרט להשתייך- לא הקבוצה הראשונה שהיא לא נבחרת: "המשפחה".
וישנם גם אנשים אחרים, אנשים שכמהים להשתייך לקבוצה , אבל פוחדים . פוחדים מאותה אינטימיות שמתפתחת, פוחדים להרגיש גם בתוך הקבוצה בודדים ומבודדים.
קבוצות תמיכה, הן יצירה לא ספונטאנית בניגוד לאותן "קבוצות תמיכה" של חברים, שתפקידה לאפשר לפרטים בה ,להרגיש את כל אותם חוויות ורגשות שאמורים להתפתח בחיים הנורמאליים באינטראקציה הרגילה, רק שבאותן קבוצות תמיכה יזומות, יש מנחה/מטפל שמסיע למשתתפים להשתלב בה, לעבד בעזרת הקבוצה ככלל והפרטים בה , את כל אותם תכנים שמעסיקים, מכאיבים, מעכבים את האינטראקציה הבינאישית הכך כך חשובה.
כשהקולות של הבדידות מתגברים על קולות מטיבים, מעודדים, מכילים וחיים, זה הזמן לחפש את קבוצת העבודה או קבוצות תמיכה שיסייעו לצאת מאותה בדידות מעיקה.


קבוצות תמיכה - התמודדות עם לחץ

חוק זכויות יוצרים חל על כל החומרים המקוריים והמתורגמים המופיעים באתר זה.
כל הזכויות שמורות © ליפי שפירר - פסיכודרמה לחיים
לייבסיטי - בניית אתרים