יפי שפירר - פסיכודרמה לחיים                                                              

קבוצות תמיכה - טיפול קבוצתי

דף הבית >> מאמרים להעשרה >> קבוצות תמיכה - טיפול קבוצתי

מהן קבוצות תמיכה טיפוליות בשיטת פסיכודרמה?

מאת יפי שפירר, B.Ed M.P.A , תרפיסטית בפסיכודרמה, מנחת קבוצות תמיכה, מגשרת. מנהלת שותפה במרכז מעיין המתמחה בהתמודדות יצירתית עם מצבי לחץ, קונפליקט ושינוי.

יעקב לוי מורנו (Moreno 1889-1974) אבי שיטת ה-"פסיכודרמה", התייחס אל פסיכודרמה כאל "שיטה של טיפול אישי במסגרת קבוצתית".

ואכן, במסגרת פעילותן של קבוצות תמיכה בשיטת פסיכודרמה, עובד הפרט על הנושאים האישיים המעסיקים אותו, כשהקבוצה משמשת כגורם תומך, וממלאת תפקידים משמעותיים ב"דרמת חייו". ב"יחד הקבוצתי" הזה טמון כוח עצום עבור כל אחד מחברי/ות הקבוצה, להביא לשינוי והתחדשות.

השתתפות במסגרת של קבוצות תמיכה טיפוליות העושות שימוש בכלי הטיפול החווייתיים של פסיכודרמה, מגלמת בתוכה יתרונות רבים עבור המשתתפים הפועלים באמצעותה ובעזרתה, להגשמת מטרותיהם האישיות. מקורם של היתרונות הללו הן בהיבט של ה"פורמט הטיפולי" הקבוצתי והן בהיבט של השימוש בכלי הפסיכודרמה עצמם.

בהמשך מאמר זה, אני מבקשת להציג אחדים מהיתרונות הללו, לטובתכם המתלבטים בשאלות כגון: "האם אני יכול/ה למצוא תשובות במסגרת קבוצות תמיכה טיפוליות חווייתיות בשיטת פסיכודרמה"? "האם השתתפות במסגרת קבוצות תמיכה בשיטת פסיכודרמה באמת תעזור לי לעשות את השינוי המיוחל"? ועוד...

קבוצות תמיכה טיפולית במרכז מעיין – למי כדאי להצטרף?

 • "אין לי כוח לכלום, מרגישה כאוס מוחלט ולא יודעת כיצד למצוא טעם ומשמעות בדברים"...
 • למה איני מצליח לחיות כפי שאני רוצה"....
 • "אם רק יכולתי לצאת מתחושת האומללות ומהפחד לעשות דברים, הכול היה אחרת"...
 • "אני סובלת ממש מבדידות, מאוד חסרה לי תקשורת אמיתית עם אנשים"...
 • "קשה לי עם התמדה והשגיות, אני לא מצליח להשקיע גם בדברים שאני רוצה"...
 • "אני שונאת שאני מגיבה בילדותיות נוראה כשאני בלחץ"...
 • "אני מרגיש קטן ביחס לעולם ולאחרים, למרות שיש לי פוטנציאל ענק, הפער הזה מייסר"...
 • "אני כלואה בהעמדת פנים נצחית, מרגישה שאין לי זהות עצמית אמיתית ומגובשת"...
נשמע מוכר? אלו הן רק דוגמאות אחדות לתחושות המלוות את המשתתפים/ות הפונים להשתתף במסגרות השונות של קבוצות תמיכה בשיטת פסיכודרמה, במרכז מעיין.

קבוצות תמיכה טיפוליות בשיטת פסיכודרמה מתאימה עבור נשים וגברים מעל גיל 21 אשר:

 • מעוניינים בהתפתחות אישית באמצעות התנסות חווייתית.
 • מצויים בשלב של תקיעות וחוסר שביעות רצון מחייהם הנוכחיים: תהיות בדבר משמעות החיים, דכדוך, חוסר התלהבות בחיים, שעמום, העדר תשוקה לחיים, תקיעות, תחושת חוסר סיפוק מתמדת, חוסר מימוש עצמי, בלבול, חרדה, היעדר מוטיבציה, תחושת שגרה משעממת, קושי בקבלת החלטות משמעותיות.
 • מתמודדים עם מצבי חיים מאתגרים כגון: גירושים, משבר גיל המעבר ועוד.
 • חשים תחושת קונפליקט פנימי או חיצוני: לחצים משפחתיים, חוסר ביטחון עצמי, דימוי עצמי נמוך, בדידות, תחושת כעס מתמדת, קשיים בתקשורת בין אישית, מצבי רוח משתנים, ביקורתיות ושיפוטיות, היעדר אסרטיביות, תחושות של חוסר ערך ו/או של החמצה.
קבוצות תמיכה טיפוליות של מרכז מעיין נותנות מענה טיפולי על כל האתגרים הללו, באמצעות שימוש בכלים פסיכודרמטיים, המתאפיינים בעוצמה, אינטנסיביות וישירות, תכונות ההופכות אותם לאפקטיביים מאוד ובעלי יכולת ריפוי מיוחדת

כמובן, צריך להבין ולזכור שאין לשיטת פסיכודרמה "כוחות מאגיים". ועם זאת, העבודה בתוך קבוצות תמיכה בשיטת פסיכודרמה, הינה עבודה תרפיוטית תהליכית, הטומנת בחובה חוויית "בריאה ראשונית" במובנים שונים, וככזו, מעוררת אופטימיות, תקווה ומזמנת התנסות בחוויות מתקנות.

כוחה התרפויטי של הפסיכודרמה נעוץ בראש ובראשונה ביתרונה המובנה – טבעה ההתנסותי חווייתי.

קבוצות תמיכה טיפוליות פסיכודרמטיות - "להתנהג את" במקום "לדבר על"

כל אדם המעוניין להתחיל תהליך טיפולי, או חפץ בהתפתחות רגשית מתוך מודעות עצמית, מגלה עד מהרה, כי לרשותו עומדות אפשרויות טיפול, ייעוץ והדרכה, רבות ומגוונות העשויות לעזור לו במימוש שאיפותיו.
ביסוד רבות מהאפשרויות הללו עומד ה"טיפול בדיבור" המעמיד במרכז התהליך הטיפולי את המטופל / הנועץ, ש"מתאר את" ו"מספר על": התחושות, הרגשות, הזיכרונות, שמלווים אותו כל חייו ושעד כה שירתו אותו נאמנה. ומולו, מצוי הגורם המטפל, המאזין לו ומעניק לו משוב על הנאמר.

בעוד שאמצעי טיפולי זה עשוי לענות על הצרכים של חלק מהפונים, הרי שבעבור חלקם האחר, נותנת דרך טיפולית זו, מענה חלקי בלבד, אם בכלל... בכל הקשור להצלחתם המעשית להשיג את הגשמת השינוי המבוקש.

מדוע? משום שלא פעם המילים הן רק מסך סמיך ה"שומר" עלינו מפני עצמנו ומפני הגורם המטפל שמולנו. אנו משתמשים ב"אמצעי מיסוך" זה מסיבות שונות, (מודעות או לא מודעות). לדוג', בושה (אפילו מעצמנו) או החשש להיות מוצפים ברגשות ולחוש כאב רב מידי שלא נוכל לעמוד בו.

משמעות הדברים היא שאנו מפעילים על עצמנו צנזורה ולא נותנים דרור למחשבות, לדמויות המופנמות בתוכנו, לצללים המלווים אותנו ול"קולות" שאנו "שומעים" (הכוונה לדיבור הפנימי שלנו עם עצמנו). קולות, צללים ודמויות מופנמות, שסיימו את תפקידם ועדיין איננו מצליחים להשתחרר מהם, הופכים עם השנים למשא כבד מנשוא, העשוי להקשות מאוד על חיינו.

בסופו של דבר, תהא הסיבה אשר תהא, תכנים רגשיים רבים (צרכים, קונפליקטים, פחדים, תסכולים, ציפיות, דחפים מבולבלים, תקוות ועוד...) נותרים חבויים ועובדה זו יוצרת מחסומים המקשים על שבירת דפוסי החשיבה וההתנהגות המוכרים.

פסיכודרמה לעומת זאת, מציעה דיאלוג טיפולי על בסיס פעולה הכוללת אלתור וספונטאניות.

קבוצות תמיכה טיפוליות בשיטת "פסיכודרמה" – לפגוש את הקולות, הצללים והדמויות שמלווים אותנו

בהשוואה לדרכי טיפול העושות שימוש בדיבור בלבד, הרי שבמסגרת קבוצות תמיכה בשיטת "פסיכודרמה", העושה שימוש בהתנסות חווייתית המבוססת על כלים טיפולים פסיכודרמטיים (העוקפים את מנגנוני החשיבה הרגילים), מעמידים את הדמויות המופנמות, נותנים להם טקסט ומאפשרים להם להגיב, מתוך הפחתת חרדה וטיפוח הספונטאניות. כלומר, קל יותר להביע רגשות מפי דמויות דמיוניות מאשר במישרין.

בנוסף, הפעולה הפסיכודרמטית, משחררת את האדם מצורך לתאר ולדבר, כי היא מראה, משמיעה וממחישה בצורה קונקרטית ביותר את הרגשות, מחשבות, פחדים וחלומות. לשמוע את אותם קולות שהופנמו זה שנים רבות, להתעמת עימם, לענות להם בפעם הראשונה – זהו החלק הראשון של תהליך ההתפתחות האישית.

המשך התפתחותו האישית של האדם ביכולתו לצאת מתוך ה"אני", לחוש שהוא חלק מתוך קהילה רחבה יותר ולאמץ נקודות מבט נוספות, גם ללא הסכמה עם תוכנן. קבוצות תמיכה בשיטת פסיכודרמה תורמת למשתתפים/ות גם בהיבט זה.

קבוצות תמיכה פסיכודרמטית - לראות את המציאות בעיני האחר

העבודה במסגרת קבוצות תמיכה בפסיכודרמה מאפשרת לכל פרט מחבריה להרגיש שייך, ולהבין שמה שהוא מרגיש, חווה דומה מאוד לחוויותיו של חבר קבוצה אחר. האמפטיה שמתפתחת בתוך קבוצות תמיכה טיפולית היא המסד לתחושת הביטחון הראשונית הדרושה לשם עיבוד סוגיות מעכבות.

בנוסף, העבודה במסגרת קבוצות תמיכה טיפולית העושות שימוש בשיטת פסיכודרמה מבוססת על חילוף תפקידים המאפשר לכל אחד להיות, במהלך הדינאמי, בתוך תפקידו ואף בתוך "עורו" של חברו לקבוצה. היכולת לראות את המציאות בעיני האחר ואפילו לראות את "עצמי" בעיני האחר, פותחת אפשרויות לשיתוף פעולה על בסיס ידידותי ואמפטי (ולאו דווקא תועלתי) תוך פתיחות לנקודת מבט שונה, פתיחות שהיא אבן יסוד להכרות מעמיקה יותר עם "העצמי".

בנוסף לשפע היתרונות שהוזכרו עד כה, קבוצות תמיכה בשיטת פסיכודרמה תורמות גם לשיפור מיומנויות תקשורת וכישורי התנהגות של המשתתפים/ות.

קבוצות תמיכה טיפולית – שיפור כישורים התנהגותיים

כישורים התנהגותיים כוללים את הדרך בה האדם מעביר מסרים מילוליים (כיצד הוא מגיב בצורה יעילה על ביקורת, מקשיב לאחרים, עוזר לאחרים, מתנגד למצבים שאינם חיוביים עבורו ועוד) ומסרים שאינם מילוליים (באמצעות הבעות פנים, מחוות שונות, טונצית הדיבור ועוד).

כל המרכיבים הללו יחד, וכל אחד מהם בנפרד, משפיעים על היכולת של האדם להתנהל בסביבתו בצורה יעילה ואסרטיבית בכדי להעביר כהלכה את המסרים הרצויים לו ולהשיג את מטרותיו.

המשתתפים במסגרת של קבוצות תמיכה טיפולית פסיכודרמטית, נדרשים לתקשר באופן מתמיד עם חברי/ות הקבוצה האחרים/ות ולקבל משוב כן לגבי אופן התנהלותם, בכך, תורמות קבוצות תמיכה זו לשיפור כישוריהם התקשורתיים וההתנהגותיים.

אם כן, קבוצות תמיכה טיפוליות בשיטת פסיכודרמה עשויות לתרום באופן משמעותי בהיבטים רבים למשתתפיה ולהקנות להם כלים מעשיים ויעילים להתמודדות עם לחצים, קונפליקטים ומצבי חיים מורכבים העומדים בפניהם.

צרו קשר לרישום ו/או קבלת פרטים נוספים, על קבוצות תמיכה טיפולית חווייתית בשיטת פסיכודרמה.

צרו קשר והתחילו במסע חייכם!!

אשת קשר: יפי שפירר
נייד יפי: 052-3374650
דוא"ל יפי: iafi.shpirer@gmail.com

קבוצות תמיכה - התמודדות עם לחץ

חוק זכויות יוצרים חל על כל החומרים המקוריים והמתורגמים המופיעים באתר זה.
כל הזכויות שמורות © ליפי שפירר - פסיכודרמה לחיים
לייבסיטי - בניית אתרים